Stare Miasto w Krakowie – dlaczego warto je zobaczyć?

Kraków jest miastem, które bez wątpienia przyciąga turystów i nie tylko. Przyciąganie działa również na samych Krakowian, którzy kochają swoje miasto i nie wyobrażają sobie żyć gdzie indziej. W czym tkwi magia? Największe znaczenie ma dusza tego miasta, która tkwi w widocznej gołym okiem historii oraz tradycji. Nie sposób tego nie zauważyć, Stare Miasto w Krakowie jest przesiąknięte tym, co w tym mieście najlepsze.

 

Coś więcej o Starym Mieście w Krakowie

Znak rozpoznawczy Krakowa, jakim jest cały obszar Starego Miasta, został wpisany już w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Był pierwszym europejskim miastem, którego spotkał taki zaszczyt. Nic dziwnego, wiele miast nie miało tyle szczęścia i nie może już w tak dużym stopniu, jak Kraków pochwalić się pięknej minionych wieków. Należy do nich, chociażby zniszczona podczas wojny Warszawa. W skład Starego Miasta wchodzą takie zabytki jak Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska i wiele, wiele więcej.

 

Historia zaklęta w murach

Stare Miasto w Krakowie oferuje emocjonującą i pełną zachwytów wycieczkę w przeszłość, nawet do samego średniowiecza. W 1000 roku Kraków stał się bowiem stolicą Polski, a cała historia toczyła się w obrębie Starego Miasta. Od tego czasu zaczęto rozbudowywanie Wawelu o kolejne katedry. W okresie renesansu natomiast przebudowano gotycką kaplicę. Mimo zmian, jakie wprowadzano na Wawelu na przestrzeni lat, szczególnie tych niekorzystnych jak w momencie utraty niepodległości przez Polskę, zamek ten przetrwał. Po dziś dzień stanowi chlubę Starego Miasta w Krakowie.

 

Jak Kraków to i rynek

Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Krakowa, to bez wątpienia odwiedzimy rynek główny. Najpewniej nawet nie będąc nigdy w Krakowie, słyszeliśmy o tym wartościowym miejscu. Rynek to przede wszystkim Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Kiedyś w miejscu tym tętniło życie i dzieje się tak niezmiennie aż do tej pory. Jest to jeden z niezaprzeczalnych uroków Starego Miasta w Krakowie. Warto pamiętać o tym, że Rynek Główny to nie tylko to, co na powierzchni, ale i podziemia.

 

Barbakan

Jeśli już odwiedziliśmy Rynek główny w Krakowie, to bez wątpienia musimy zajść parę kroków dalej aż do Barbakanu. Dlaczego? Oprócz samego doznania wizualnego, jakie wiąże się ujrzeniem średniowiecznej fortecy, warto tam zajść, aby ujrzeć bramę Floriańską. Historycznie jest to miejsce niezwykle ciekawe. Dzisiaj można spotkać tam osoby, które grają na różnych instrumentach oraz śpiewają. Uroku dodają wystawione na sprzedaż obrazy. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce. Podobny klimat zresztą panuje na ulicy Grodzkiej, którą również warto się przespacerować. Najprawdopodobniej chcąc dostać się na Wawel, obierzemy biegnącą równolegle do niej ulicę Kanoniczą.

 

Magiczny wypoczynek

Dzisiaj na Starym Mieście w Krakowie można wypocząć, spędzając czas ze znajomymi w kawiarniach, barach i restauracjach. Z niektórych miejsc w szczególności warto jest skorzystać, gdyż one również posiadają ogromną wartość historyczną. Jest nią bez wątpienia Jama Michalika, która powstała już w 1895 roku.