Dom kanadyjski- jakie zalety ma to rozwiązanie?

Drewniany dom, dom kanadyjski, dom w technologii szkieletowej- wszystkie te określenia oznaczają jedną i tą samą konstrukcję budynku- wykonywaną ze specjalnie przygotowanego, wysuszonego i zakonserwowanego drewna o odpowiedniej wytrzymałości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że domy kanadyjskie niewiele mają tak naprawdę wspólnego z dawnymi, starymi domami drewnianymi, jakie kiedyś budowano w Polsce. Najnowocześniejsza technologia ich stawiania pozwala uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne, co w naszym klimacie z mroźnymi zimami jest niejako kluczowe. Tym samym, domy kanadyjskie z powodzeniem mogą służyć za budynki całoroczne, a nie tylko sezonowe.

Jakie zalety ma dom kanadyjski?

Decyzja o wybraniu odpowiedniej technologii budowy domu jest podejmowana już na starcie planowania inwestycji i jest tak naprawdę kluczowa. Wiąże się to bowiem z poszukiwaniami specjalistycznej ekipy budowlanej, która taką inwestycję wykona. Jedna z takich firm działających na terenie naszego kraju jest drewdom.com. Wybór odpowiedniej ekipy jest szczególnie istotny w przypadku domów kanadyjskich, gdyż to właśnie przestrzeganie zasad konstruowania takich budynków pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów cieplnych. Zasady te muszą być w szczególny sposób przestrzegane.

https://drewdom.com/

Analizując zalety domu kanadyjskiego przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

– Krótszy czas budowy w porównaniu do technologii murowanej. Szacuje się, że stawianie konstrukcji zajmuje około 3 miesięcy czasu, a jedyne prace mokre, jakie muszą zostać wykonane dotyczą samego wylewania fundamentów. Prace przy fundamentach nie mogą być wykonywane w miesiącach zimowych. Natomiast prace przy konstrukcji mogą być wykonywane w dowolnym momencie w ciągu roku. Krótszy czas budowy wynika także z tego, że wiele elementów konstrukcji może być prefabrykowanych. Czasem są to całe ściany wraz z oknami. Tym samym oznacza to mniejszą ilość prac konstruktorskich do przeprowadzenia w terenie.

– Niższe koszty budowy- na niższe koszty składa się oczywiście krótszy czas realizacji inwestycji, a także to, że przy projekcie nie musi pracować aż tak duża ekipa budowlana. Niższe koszty wynikają także z cen materiałów budowlanych, które są potrzebne do wykonania budynku. To bezsprzecznie jedna z największych zalet tej technologii, która najmocniej trafia do inwestorów.

– Wytrzymałość i trwałość finalnie wykonanego budynku- porównywalne do trwałości i wytrzymałości podobnego budynku, ale wykonanego w technologii murowanej.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety domu kanadyjskiego, trzeba przyznać, że jest to sensowna alternatywa, którą warto wziąć pod uwagę. Potwierdzają to liczne wypowiedzi ekspertów:

„Technologia szkieletowa naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce także w naszym klimacie. Warto bowiem zauważyć, że tego typu inwestycje powstają nawet w krajach, które mają klimat jeszcze bardziej srogi od naszego- na przykład w krajach skandynawskich. Jeśli buduje się w taki sposób od lat- naprawdę musi się to sprawdzać w praktyce.”