Kompaktowe zamiatarki drogowe- jaki posiadają osprzęt sprzątający?

Kompaktowe modele zamiatarek ulicznych to pojazdy, które w pełni zostały przystosowane do oczyszczania ulic w ścisłych centrach miast. Jest to bowiem teren bardzo specyficzny, gdzie infrastruktura jest mocno rozbudowa, często mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, ale też w mieście ruch uliczny jest większy. Dlatego też zamiatarki drogowe o kompaktowej formie są niewielkie, a także często są wyposażone w przegubową ramę tak, aby umożliwić wejście w ciasny skręt maszyną. To, co najmocniej wrzuca się oczy w momencie, kiedy widzi się taką maszynę przy pracy w terenie to dość duże szczotki obrotowe, które znajdują się na jej froncie. Zdarza się, że takie szczotki znajdują się także z boku zamiatarki.

Oczyszczanie ulic na wiele sposobów

Osprzęt zamiatający jest podstawowym elementem tej maszyny. W zależności od modelu- wiele z nich można zobaczyć na stronie Terberg Matec Polska– zamiatarka może posiadać od jednej do kilku takich szczotek, które mogą pracować niezależnie od siebie i którymi można sterować niezależnie. Są one bowiem umieszczone na siłownikach hydraulicznych. Ruch obrotowy szczotek mógłby jednak powodować unoszenie się pyłu i kurzu, co nie jest wskazane na ciasnej, ograniczonej przestrzeni. Z tego też względu szczotki podczas swojej pracy są systematycznie zraszane, tym samym zamiatanie odbywa się poniekąd „na mokro”.

Podczas przejazdu zamiatarki ulicznej usuwane są także odpady i zanieczyszczenia stałe. Ruch obrotowy szczotek podrywa nawet większe śmieci do góry tak, aby mogły zostać zassane i umieszczone w kontenerze na odpady wewnątrz maszyny. Oprócz dmuchawy ssącej na wyposażeniu zamiatarki można też znaleźć odkurzacz o dużej mocy, a także myjkę ciśnieniową. Ta z kolei służy do usuwania zanieczyszczeń o charakterze płynnym oraz do radzenia sobie z zaschniętymi zanieczyszczeniami.

Kiedy oczyszcza się ulice?

Ze względu na to, że zamiatarki podczas swojej pracy nie poruszają się bardzo szybko- do 50/60 km na godzinę maksymalnie- ich praca zaplanowana jest najczęściej na godziny nocne. Standardowo, regularne oczyszczanie przestrzeni miejskiej wykonuje się od wiosny do jesieni. Na okres zimowy często planowane jest serwisowanie maszyn i ich przeglądy, ewentualnie można wykorzystywać zamiatarki do odśnieżania ulic. Mając oryginalne części do zamiatarek można znacznie wydłużyć czas eksploatacji maszyn. Oryginalne części do zamiatarek to na przykład te, które podlegają regularnej eksploatacji podczas użytkowania sprzętu.