Keramzyt w budownictwie – gdzie najczęściej się go stosuje?

Keramzyt od Leca® KERAMZYT jest kruszywem, które znajduje zastosowanie ogrodnictwie jak i budownictwie. Ma charakterystyczny wygląd kulek o ziemistym kolorze, które wyróżniają się bardzo dużą porowatością. Kruszywo to jest bardzo lekkie, a jednocześnie niesamowicie wytrzymałe. Bardzo dobrze opiera się wysokiej jak i niskiej temperaturze, nie niszczeje pod wpływem wody jest materiałem obojętnym biologicznie. Może pełnić rolę izolatora, zarówno jeśli chodzi o izolację cieplne jak i akustyczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że można wykorzystać go przynajmniej na kilka różnych sposobów podczas realizacji projektów budowlanych oraz drogowych.

Zastosowanie keramzytu do różnego rodzaju projektów inwestycyjnych

Keramzyt ze względu na wszystkie swoje właściwości bardzo dobrze sprawdza się do stabilizacji gruntów. Będzie więc odpowiedni do wykorzystania wszędzie tam, gdzie grunt jest niestabilny, łatwo się osuwa lub też bardzo łatwo namaka. Z wykorzystaniem keramzytu od Leca® KERAMZYT można wykonać różnego rodzaju drenaże, gdyż jest on w stanie przyjąć wodę we własną strukturę, ale jednocześnie w żaden sposób nie niszczeje pod wpływem wilgoci. Doskonale radzi sobie przy bezpośrednim kontakcie z wodą. Z jego wykorzystaniem można wykonać lekkie nasypy drogowe na tych gruntach, które charakteryzują się niską nośnością. Dodatkowo, może posłużyć jako warstwa izolacyjna do wykonywania posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie. W takim przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdza się kruszywo, które wcześniej zostało poddane impregnacji. Keramzyt będzie też właściwym materiałem do wykonania izolacji instalacji, które są prowadzone w gruncie.

W jaki sposób tutaj wykorzystuje się keramzyt w projektach budowlanych?

Kluczowe znaczenie ma tutaj to, że jest to kruszywo, które jest bardzo lekkie, porowate i zdolne do akumulacji ciepła. Dlatego też keramzyt świetnie nadaje się do wykonywania izolacji ścian podpiwniczeń oraz stropów. W formie workowanej może być układany na takiej samej zasadzie, co styropian czy wełna mineralna. Przy ścianach, które chcemy zaizolować, konieczne jest wykonanie obudowy, która będzie odpowiednio przytrzymywała poszczególne worki. Z wykorzystaniem keramzytu wykonuje się także murowe elementy konstrukcyjne ścienne. Mogą one być wykonywane jako elementy prefabrykowane. Są to między innymi pustaki, bloczki oraz cegły. Z wykorzystaniem keramzytu wykonuje się również elementy stropowe gęstożebrowe, elementy małej architektury, nadproża oraz systemy kominowo-wentylacyjne. Keramzyt jest świetnym dodatkiem do zaprawy. Może posłużyć do wykonania betonów, a dzięki dodaniu go do wylewki całe konstrukcje mogą być znacznie lżejsze i nie obciążać w aż tak dużym stopniu stropów.

Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/